„Bezpečnosti na staveništích věnujeme velkou pozornost a jsme rádi, že tato naše aktivita přináší výsledky,“ konstatuje Dan Ťok, generální ředitel a předseda představenstva Skanska, a. s. Od roku 2004 je Skanska v počtu nehod pod celorepublikovým průměrem, a výrazně tak snižuje i průměr nehod, k nimž dochází ve stavebnictví.
„I proto Skanska každoročně pořádá celosvětově akci Týden bezpečnosti, týden pro život,“ říká Dan Ťok. Způsob, jak zvyšovat bezpečnost na stavbách, je přitom v principu jednoduchý. Jde o důsledné dodržování bezpečnostních předpisů. „Pak by byl teoreticky počet nehod nulový. Největším nebezpečím pro zaměstnance je rutina a podceňování rizik,“ poukazuje Dan Ťok.
Co Skanska pro eliminaci nehod a pracovních úrazů konkrétně dělá? Všichni zaměstnanci ve společnosti procházejí bezpečnostním školením, denně jsou při rozdělování úkolů upozorňováni na rizika a dodržování předpisů je důsledně kontrolováno a vyžadováno. Všichni pracovníci jsou navíc na eliminaci nehod finančně motivováni. A Skanska chce jít ještě dál. Jak dokládají statistiky, dochází k většině smrtelných nehod na stavbách, které zajišťují subdodavatelé společnosti. „Současná právní úprava nám ale neumožňuje osobní kontrolu a vynucování bezpečnostních předpisů u subdodavatelů. A ani nám neumožňuje zavést do smluvních vztahů s dodavateli smluvní pokuty za nehody, k nimž dojde,“ upozorňuje Dan Ťok.
„Apelujeme proto na zákonodárce, aby provedli legislativní změnu, jež tato pravidla změní a umožní nám využít našeho bezpečnostního know-how i na těch částech staveb, které provozují naši subdodavatelé. Dlouhodobé statistiky i zkušenosti ze zahraničí dokazují, že je náš postup správný. Věříme proto, že tato legislativní změna přispěje k výraznému snížení nehod, ochrání životy a zdraví řady zaměstnanců ve stavebnictví,“ vyzývá Dan Ťok.
Obětem nehod ve stavebnictví pomůže nový nadační fond
I když Skanska dlouhodobě pracuje na eliminaci nehod ve stavebnictví, je zřejmé, že jim nelze zcela zamezit. Proto stavební společnost vyzývá všechny významné hráče ve stavebnictví, aby se připojili k ojedinělé iniciativě – vzniku nadačního fondu, který by poskytoval pomoc obětem pracovního úrazu.
„Věříme, že tato naše aktivita přispěje ke vzniku nezávislého nadačního fondu, do něhož budou stavební společnosti přispívat a který poskytne cílenou pomoc obětem pracovních úrazů. Lidem, kterým se ve vteřině změní život. A k tomu mnohdy víc než finanční prostředky přispěje psychosociální, posttraumatická, lékařská či právní pomoc,“ zdůrazňuje Dan Ťok, generální ředitel a předseda představenstva Skanska a. s.