Švédské velvyslanectví v Praze, Skanska a IKEA ČR společně uskutečnili třetí ročník soutěže Swedish Innovation Prize, jejímž cílem je podpořit talentované české studenty. Cena pro vítěze dvou soutěžních kategorií, souvisejících se zaměřením obou pořádajících firem, je pětidenní cesta do Švédska s návštěvami centrál společností Skanska a IKEA.
V kategorii Lepší domovy pro všechny, kterou pořádala společnost Skanska, bylo zadáním navrhnout byt 3+kk s důrazem na potřeby rodiny s malým dítětem. V kategorii Průmyslový design, jejímž patronem byla společnost IKEA Česká republika, studenti navrhovali výrobky v souladu s principy demokratického designu. Ten kombinuje formu, funkci, kvalitu, udržitelnost a nízkou cenu, tak aby byly designové produkty dostupné pro co nejvíce lidí. Cenu společnosti Skanska vyhrál Tomáš Jelínek
ze Stavební fakulty ČVUT s projektem bytu s flexibilní posuvnou stěnou mezi obývákem a ložnicí. V kategorii společnosti IKEA vyhrál Michal Marko z Fakulty Multimediální komunikace UTB Zlín s projektem dotykově ovládané lampy pro nepřímé osvětlení interiéru (ambient light).
„Porotci ze společnosti Skanska na vítězném projektu ocenili zejména způsob, jakým byl propsán životní styl rodiny do návrhu jejich domova,“ uvedla Naďa Ptáčková, generální ředitelka Skanska Reality. „Potěšilo nás také, že projekt zohlednil hodnoty, které jsou pro naši společnost klíčové – tzn. nízkoenergetické nároky na bydlení (v bytu byla naplánovaná rekuperace vzduchu) a důraz na účelně řešené dispozice s dostatkem úložných prostor,“ doplnila závěrem.
Letošní ročník soutěže potvrdil, že je v České republice celá řada velmi talentovaných studentů a nadějných mladých designérů. „Přihlášené návrhy a nápady ukázaly, že studenti zohledňují nejen to, jak lidé doma žijí a jaké mají sny, ale přemýšlí i tom, jak jim designovými produkty zpříjemnit a usnadnit život. Důležitá je pro ně i efektivní a k životnímu prostředí šetrná výroba. Vítěz Michal Marko nejlépe propojil aspekty demokratického designu s inovací, ale i moderními technologiemi. Rozhodli jsme se však na poznávací stáž pozvat i další dvě finalistky, které též navštíví srdce IKEA v Almhultu
a s našimi designéry budou moci i prodiskutovat své návrhy a nápady,“ říká Klára Hausenblasová, interiérová designérka v IKEA ČR.
Finálové kolo soutěže, ve kterém vybraní finalisté prezentovali své projekty před odbornou porotou, proběhlo 12. března 2015 v budově švédského velvyslanectví. Soutěž se konala pod záštitou švédské velvyslankyně v České republice, Její excelence Anniky Jagander, která v závěru blahopřála vítězům a povzbudila všechny ostatní finalisty: ”Pro nás jste všichni vítězi, protože dostat se až do finále bylo vzhledem k velké konkurenci velmi těžké. Dobrým příkladem je vítězný Michal Marko v kategorii průmyslový design, který se soutěže letos účastnil potřetí. Do finále se dostal v roce 2013 i 2014
a konečně letošní účast mu přinesla úspěch. Nevzdávat se a pracovat na sobě, teprve to činí z člověka skutečného vítěze!”